teisipäev, 13. märts 2012

Kookose-apelsini keeks shokolaaditräpsudega ehk troopika maitset enne rabarbri saabumist

Peagi on taas käes see ilus aeg, kui päike tõuseb meist varem ja aiast saab rabarbrit, mille järgi nüüd juba nii suur ihalus on. Kuni see ilus aeg aga kätte jõuab, küpsetaks keeksi, mis juba oma eksootiliste maitsetega päikese välja toob.
Retsept on valminud koostöös Eesti Ekspressi eriväljaandega Gurmee ja mahetooteid müüva kauplusega Parim Pood. Retsepti jaoks tarviliku inventaari valimisel olid mulle abiks kaks väga toredat müüat, kes soovitasid mulle tõeliselt kihvte tooraineid - näiteks kookoskreem, millest saab valmistada täiesti imelisi glasuure. Ilma keemia- ja värvainetete nonparellid on minu köögis nüüd püsikasutuses, pisikestest shokolaadinööpidest ei suuda ma lihtsalt enam loobuda, sest need on nii armsad ja mugavad küpsetistesse lisamiseks kasutada ning apelsiniõli - asi, mida ma olen otsinud juba aastaid, oli koguaeg olemas siin samas Tallinnas, kõrvuti riiulil sidruniõliga.

Selles keeksis on lisaks nisujahudele kasutatud ka sametist kookosjahu, mis annab keeksile mõnusa siidise tekstuuri ja tugevat kookose maitset, shokolaaditräpsud on alati kõigi lemmikud - ütleks, et meie aja Tootsi-rosinad ja apelsiniõli lisab tilgakese luksust. Glasuur on justkui sametine pai, mis kõik kokku seob.

Keeksi jaoks:
- 6 muna
- 80 grammi roosuhkrut
- 120 grammi nisujahu
- 120 grammi täistera nisujahu
- 120 grammi kookosjahu
- 3 tl küpsetuspulbrit
- 1 tl soodat
- 0,5 tl soola
- 2 küpset banaani
- 1 apelsini mahl
- 100 grammi võid
- 100 grammi shokolaadinööpe
- 5 ml apelsiniõli

Glasuuriks:
- 200 grammi kookoskreemi
- 5 spl agaavisiirupit
- 1 suure apelsini mahl
- 1 sidruni mahl

Kaunistuseks nonparelle

Vispelda munad suhkruga kergelt vahule. Sega kuivained omavahel ja lisa seejärel munavahule. Tambi banaan kahvliga püreeks, lisa apelsinimahl ja sulatatud või, sega taina hulka. Viimasena lisa shokolaadinööbid ja apelsiniõli. Sega läbi.

Tõsta tainas võitatud 1 liitrisesse keeksivormi, silu pealt ühtlaseks ja küpseta 160kraadi juures tund aega. Lase vormis jahtuda.
Glasuuri valmistamiseks soojenda vesivannil kookoskreem, sega hulka algaavisiirup ja tsitruseliste mahlad. Sega ühtlaseks ja määri keeksile. Kaunista nonparellidega. Head avastamist!

reede, 9. märts 2012

Uudiseid pilve pealt ehk beseerull granadillikreemi ja vaarikatega

Beseerull on üks neist asjadest, mida kas armastatakse või ei sööda üldse - et olevat liiga lääge ja üldse üks imelik asi. Aga nüüd on võimalik kõik vastumeelsed ümber pöörata, sest koostöös granadillikreemi ja vaarikatega on beseerull võitmatu - hapukad vaarikad ja granadilli eksootika tasakaalustavad vastastikku täiuslikult magusat beseed.
Kuigi besee rullikeeramine võib näida keerulisena, on mõne lihtsa nipiga see imelihtne. Täidisesse mineva granadillivõide peaks päev varem valmis tegema, et see jahtuda ja taheneda saaks. Retsepti selle tegemisest leiab eelnevast postitusest või otselingina SIIA vajutades.

Rullist jagub 10le:
- 4 munavalget
- natuke sidrunimahla
-näpuotsake soola
- 200 grammi suhkrut
- 2 tl vaniljesuhkrut
- 2 tl maisitärklist
- 1 tl valgeveiniäädikat
- soovikorral mandlilaaste

Kreemi jaoks:
- granadillivõiet
- 100 grammi kohupiima
- 200 grammi (külmutatud) vaarikaid

Vahusta munavalged sutsu soola ja sidrunimahlaga vahuseks (nagu vannivaht). Lisa kolmes osas suhkur ja jätka vahustamist, kuni saad läikiva, siidise vahu (nagu habemeajamiskreem). Ära üle vahusta, munavalgevaht peab olema ühtlane mass.


Lisa vaniljesuhkur, sõelu peale maisijahu ja mõõda hulka veiniäädikas ning vahusta paari aeglase pöördega läbi.

Laota plaadile küpsetuspaber ja määri see toiduõliga, seejärel laota peale munavalgevaht ja silu ühtlaseks. Soovikorral puista peale mandlilaaste.

Küpseta 150kraadises ahjus kuni tund - ahjud on väga erinevad, seega kontrolli 40 minuti möödudes beseed ja kui see on pealt kaunilt beež ja krõbe, kuid siiski vetrub, eemalda ahjust. Libista lauale jahtuma ja kata teise küpsetuspaberiga.

Kreemi valmistamiseks sega kokku granadillivõie ja kohupiim. Kui kasutad külmutatud vaarikaid, võta need sügavkülmast välja ja tõsta sooja ahju sulama.

Kui besee on 20minutit jahtunud, keera see ettevaatlikult tagurpidi puhta küpsetuspaberi peale ja tõmba ära paber, mille peal besee küpses. Määri kreem besee peale, laota vaarikad ühtlaselt laiali ja keera küpsetuspaberi abil besee õrnalt rulli. Head nautimist!

neljapäev, 8. märts 2012

Granadillivõie - purgike eksootikat

Nüüd olge valmis ülimaks kiidulauluks, sest ma kirjutan oma lemmikpuuviljast - granadillist. Granadillijäätis on mu lemmik, granadillidaiquiri toob päikese välja ja granadillivõie on sõltuvust tekitav - koogi peale ja vahele, pannkoogi kõrvale, otse lusikaga purgist.
Kui peaks kirjeldama granadilli maitset, siis on seda kirjeldatud kui midagi maasikast, midagi vaarikast ja midagi ananassist, aga granadillil on siiski täiesti oma, granadilli maitse ja see ideaalne kooslus magusast ja hapust on imeline. Granadill maitseb nagu puhas eksootika.

See kanamuna suurune pallike on valmis ja küps, kui rohekaslilla koor on krimpsus ja vili raske. Nii käingi ma alati poes ühe asjana krimpsus granadille kaalumas. Selliseid vilju olen viimasel ajal üsna sagedasti leidnud Solarise toidupoes. Sileda, kõva koorega vili, kuigi palju uhkem kaaslaste kõrval on täiesti toores.

Enne veel, kui retseptini jõuame, pean hinge pealt ära rääkima granadilli nimetusega seonduva õuduse. Kuigi granadill on minu meelest üks kihvtimaid sõnu eesti keeles, teab enamik inimesi granadilli ilmselt inglise keelse nimetuse "passion fruit" otsetõlke "passiooni" järgi. Olen kohanud ka õõvastavaid kirevilja ja kannatusvilja nimetusi - kuigi jah, granadill on kannatuslille vili, on meie emakeeles olemas sellele imemaitsvale puuviljale täiesti omaette nimetus ja selleks on granadill. Paraku pole vist Eestis küll mitte ainsamatki kohvikut-restorani, kes suudaks seda puuvilja sisaldavat rooga oma menüüs õigesti nimetada ehk siis granadilli panna cotta või granadilliparfee on see nimetus.

Retsept:
- 3 muna
- 120 grammi suhkrut
- 1 sidruni mahl
- 3 granadilli
- 40 grammi võid

Klopi munad suhkruga kuumakindlas kausis lahti, lisa sidrunimahl ja kuumuta vesivannil pidevalt segades kuni segu pakseneb - selleks kulub umbes 10 minutit. Eemalda tulelt ja klopi sisse granadilli viljaliha. Seejärel sega hulka väikeste tükkide haaval või, kuni saad siidise ja läikiva kreemi. Säilib külmikus nädala jagu. Granadill, granadill, granadill!

esmaspäev, 5. märts 2012

Estragoni-aprikoosi küülik: natuke pidulikum pada

See lihtsasti ühes potis valmiv pajaroog on sellist sorti, mida sobib hästi ka külalistele pakkuda või mõnel sellisel õhtul valmistada, kus lihtsalt midagi nooblimat tahaks. Kuigi küülikut müüakse poes nüüd juba mõnda aega, ei ole see kindlasti veel tavapärane tooraine, mistõttu juba ainult sellega saab üllatada, lisandiks kreemine kaste aprikooside ja estragoniga - kokku väga mõnus suutäis.

Kuuele:
- 1 jahutatud küülik*
- 100 grammi kuivatatud aprikoose
- 3 tl kuivatatud estragoni*
- 100 ml Põltsamaa õunaveini
- 200 ml vett
- 100 grammi toorjuustu
- soola, pipart

Eemalda küülikult tagumised jalad ja lõika kehaosa kolmeks ning allesjäänud rindmik esijalgadega poolita. Liinal on siin piltidega õpetus kirjas.

Pruunista küülik pajas kõrgel kuumusel igast küljest kuldseks, lisa soola-pipart (ettevaatust, toorjuust on ka soolane) ja estragon. Vala peale õunavein ja vesi ning jäta madalal tulel kaane alla 10ks minutiks hauduma.
Tükelda aprikoosid ja lisa pajale, samuti sega hulka toorjuust. Lase 30 minutit kaane all madalal temperatuuril haududa. Eemalda kaas ja tõsta kuumust ning keeda kastet natuke kokku - ca 5 minutit. Serveeri pehmet liha ohtra kreemise kastmega näiteks tagliatelledega. Peale puista estragoni ja värskelt purustatud musta pipart. Head avastamist!

*Tooteid jagasid proovimiseks Rannamõisa ja Santa Maria.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...