kolmapäev, 11. aprill 2012

Kodune pastategu - elurikkuv kogemus

Võib kohe alguses öelda, et kui teil pole köögis ruumi uue vidina jaoks, siis pole mõtet seda retsepti järgi teha. Kodune pastategu, mille meie esimest korda külas olles ette võtsime on elu rikkuv kogemus, sest enam ei taha poest kuivatatud pastat osta ja köögikappidesse tuleb ruumi teha uuele asukale, ehk pastamasinale.
Muidu oleks see kõik ju imetore, aga kui elu on ülikiire ja köök on väga väike, siis on ikka jama majas, sest koguaeg himustab värske pasta järele, mille tegemiseks aega pole, sest juba kuu aega tuleb minu toit karbis koju ja elutoa raamaturiiuli alumisele korrusele kolib köögiasukas. Kui aga kõigeks selleks valmis olla, siis siin ta on - lihtne, kiire, maitsev - kodune pastategu.
Jagub neljale:
- 4 muna
- 400 grammi durum nisujahu
- 4 spl oliiviõli

Kuhja jahu kraatrisse, tee keskele süvend ja lisa sinna lahtiklopitud munad. Hakka sõrmeotstega äärtest jahu järjest muna sisse segama, kuni saad tihke massi. Lisa oliiviõli ja sõtku tainast, kuni saad siidise, ühtlase tainapalli.

Mässi toidukilesse - see on oluline, sest tainas ei tohi vahepeal kuivada, ja lase 30 minutit toatemperatuuril puhata.
Jaga tainas 4-6 tükiks, puista jahuga üle pastamasina rullikud ja rulli tainatükk läbi.

Alusta kõige laiemast vahest, iga laiusega 2 korda tainast läbi ajades. Mulle meeldib tainast eriti õhukeseks rullida, ülemise käe pealt on näha, kui õhuke, aga siiski sitke on pastatainas.

Kui tainaplaat on sulle meelepärase paksusega, puista jahuga üle ka lõikerullikud ja aja tainaplaat sealt läbi.

Meie kogusime tagliatelled söögipulkadele, kust need jahusele kandikule kerasse läksid.

Kuniks rullid teisi tainatükke, kata valmis makaronid niiske rätikuga, et need ära ei kuivaks.

Pärast esimese rullimise lõppu on paras aeg ka majapidamise suurim pott veega täita ning see tulele panna, et pastavalmimise ajaks vesi juba mulinal keeks. Kuna pastatainasse ei käi soola, tuleb seda lisada keeduvette. Sool lisa alati juba keevasse vette, kuna alguses soola lisamine pikendab vee keemaminemise perioodi. Soola läheb potti nii palju, et keeduvesi oleks sama soolane, kui Vahemeri. Samuti lisa potti 1 spl õli, et pasta kokku ei hakkaks.

Värske pasta vajab keemiseks 2-3 minutit, mitte kauem, ole tähelepanelik, et see üle ei küpseks, õige pasta peab olema keedetud al dente ehk kergelt hambale vastu hakkama. Minu vahva itaallassest sõber, kes kokaelukutset peab on lisaks eelolevatele nippidele õpetanud mulle pasta keetmise kohta sellise tõe, et pastat keetes peab vesi koguaeg mulisedes keema, pasta ei tohi potti lihtsalt hulpima jääda. Ja pasta õige küpsusaste on saavutatud siis, kui seda pooleks murdes üksikuid valgeid täppe on näha - sellist kontrolli saab siiski teha pennede ja muu tugevama pastaga, lintidega on see keeruline.

Esimene kodutehtud pasta ei vaja enda täiustamiseks suuri kastmeid. Meie serveerisime kreemise suitsujuustu ja ohtra musta pipraga. Head rullimist!

7 kommentaari:

 1. mulle on ka kunagi masin kingitud, aga teinud veel ei ole. peab ikka ette võtma. :) selle õli vette kohta ma olen kokasaadetest ja eriti itaallaste käest kuulnud, et see on ikka küll üks rumal raiskamine. sest õli tõuseb ju vee peale ja ei puutu pastaga kokkugi. :D pigem peab vesi nii suure mulinaga keema, et pasta kokku ei hakkaks ja õli paned siis suts peale kui pasta valmis on. et mis sellest kvaliteetsest oliviiõlist raisata.

  VastaKustuta
 2. Nele, võta muidugi ette - siis enam teisiti ei saagi ja koguaeg tahaks lanasjet teha.

  Mis õlisse puutub, siis pinnale tõuseb ta tõesti, aga kui pasta vette lisad, siis see läheb õlikihist läbi ja miskit hakkab külge ikka :) Poe pasta puhul ma õli kunagi ei kasuta, aga kui on ise rullitud ja värske, siis kuidagi tunnen õliga keetes end paremini, sest olgugi mul gaasipliit, ka maksimumleekidel langeb vee temperatuur pasta lisades korraks nii madalale, et mulinat ei ole. Ma kasutasin ka muidugi rapsiõli, see hea odavam.

  VastaKustuta
 3. tean, mis tunne kui köök on väike kuid tahad igast põnevat valmistada. See, et kiire on ei ole ilmselt enamusele suur uudis kuid nüüd tulebki jälle pastategu soov peale :)

  VastaKustuta
 4. Mis firma pastamasin Sul on ja kas oled rahul? Ajasid selle postitusega meile ka pastategemise isu peale, nii et läksime poodi pastamasina järele.:) Aga seal oli neid üsna erinevaid ja erineva hinnaga.

  VastaKustuta
 5. Mercredi, vabanda hirmus hilinenud vastuse pärast, samas ei oleks see Sulle abiks nii ehk naa, kuna minu pastamasin on täiesti no-name, kõige lihtsam ja tavalisem.

  VastaKustuta
 6. No ma ostsin lapse tungival nõudmisel pastamasina juba paar nädalat tagasi ära jah.:) Valisin ühe Imperia Titania keskmisest hinnaklassist mudeli. Laps (10-a) on meie värske pastaga varustamise vabatahtlikult enda ülesandeks võtnud ning veedab nüüd õhtuid pastamasinat vändates. Eks näis, millal ta sellest lõpuks tüdineb.:)

  VastaKustuta
 7. No siis on hästi, kui masin töötab ja pastategu toimib!

  VastaKustuta

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...